Home Details
| Official Symbol of Gene | TMEM39A |
| Species | Homo sapiens |
| Entrez Gene ID | 55254 |
| Official Full Name | transmembrane protein 39A |
| Also known as | SUSR2 |
| Gene Type | protein coding |
| dbXrefs | Ensembl:ENSG00000176142 AllianceGenome:HGNC:25600 |
| Map Location | 3q13.33 |
| Variation Type | SNP |
| refSNP ID | rs1132200 |
| Detected Sample | blood |
| Sample Detail | N/A |
| Detected Method | Real-time PCR |
| Disease | MS |
| Disease subtype | RRMS, SPMS, PPMS |
| Population | Indian |
| Sample Size | 300 patients / 720 unrelated controls |
| Pubmed ID | 27994359 |
| Year | 2016 |
| Title | CD6 gene polymorphism rs17824933 is associated with multiple sclerosis in Indian population |
| Risk Type | Disease risk |
| Main Result | Positive |
| Result | A modest association was also noted for TMEM39A rs1132200. |
| Mechanism/Pathway | N/A |

2023,CopyRight © HMU. College of Bioinformatics Science and Technology, Harbin, China.