Home Details
| Official Symbol of Gene | C4A |
| Species | Homo sapiens |
| Entrez Gene ID | 720 |
| Official Full Name | complement C4A (Rodgers blood group) |
| Also known as | C4; RG; C4S; CO4; C4A2; C4A3; C4A4; C4A6; C4AD; CPAMD2 |
| Gene Type | protein coding |
| dbXrefs | Ensembl:ENSG00000244731 MIM:120810; AllianceGenome:HGNC:1323 |
| Map Location | 6p21.33 |
| Variation Type | allele |
| refSNP ID | C4AQ0(null allele at the C4A locus) |
| Detected Sample | N/A |
| Sample Detail | N/A |
| Detected Method | N/A |
| Disease | MS |
| Disease subtype | N/A |
| Population | Caucasian |
| Sample Size | 54 patients MS / 40 controls |
| Pubmed ID | 2089531 |
| Year | 1990 |
| Title | C4AQ0 and HLA-DR2, risk factors in multiple sclerosis |
| Risk Type | Disease risk |
| Main Result | Positive |
| Result | On excess of C4AQ0 homozygosity was observed in MS patients compared to controls.This gene may favour the occurrence of MS and accelerate the evolution and severity of the disease. |
| Mechanism/Pathway | A deleted or intact C4 gene, present but not expressed, provokes an altered immune response to viral and/or bacterial aggression, with a decrease in immune clearance.This gene may favour the occurrence of MS and accelerate the evolution and severity of the disease. |

2023,CopyRight © HMU. College of Bioinformatics Science and Technology, Harbin, China.