Home Details
| Official Symbol of Gene | IL17A |
| Species | Homo sapiens |
| Entrez Gene ID | 3605 |
| Official Full Name | interleukin 17A |
| Also known as | IL17; CTLA8; IL-17; ILA17; CTLA-8; IL-17A |
| Gene Type | protein coding |
| dbXrefs | Ensembl:ENSG00000112115 MIM:603149; AllianceGenome:HGNC:5981 |
| Map Location | 6p12.2 |
| Variation Type | SNP |
| refSNP ID | rs2275913 |
| Detected Sample | peripheral blood |
| Sample Detail | N/A |
| Detected Method | PCR |
| Disease | MS |
| Disease subtype | N/A |
| Population | Southern Han Chinese |
| Sample Size | 69 MS patients / 131 controls |
| Pubmed ID | 22118860 |
| Year | 2011 |
| Title | Interleukin 17 gene polymorphism is associated with anti-aquaporin 4 antibody-positive neuromyelitis optica in the Southern Han Chinese--a case control study |
| Risk Type | Disease risk |
| Main Result | Negative |
| Result | Concerning the distribution of allele and genotype, the A/G allele of SNP rs2275913 was not related to MS. |
| Mechanism/Pathway | Multiple sclerosis (MS) is autoimmune demyelinating diseases of the central nervous system with complex pathogenesis.IL-17A has been shown to play an important role in the pathogenesis of certain autoimmune diseases. |

2023,CopyRight © HMU. College of Bioinformatics Science and Technology, Harbin, China.