Home Details
| Official Symbol of Gene | CLEC16A |
| Species | Homo sapiens |
| Entrez Gene ID | 23274 |
| Official Full Name | C-type lectin domain containing 16A |
| Also known as | Gop-1; KIAA0350 |
| Gene Type | protein coding |
| dbXrefs | Ensembl:ENSG00000038532 MIM:611303; AllianceGenome:HGNC:29013 |
| Map Location | 16p13.13 |
| Variation Type | SNP |
| refSNP ID | rs725613, rs2041670, rs2080272, rs998592 |
| Detected Sample | N/A |
| Sample Detail | N/A |
| Detected Method | PCR |
| Disease | MS |
| Disease subtype | RRMS,PPMS,SPMS,CIS |
| Population | German |
| Sample Size | 603 patients / 825 controls |
| Pubmed ID | 20849399 |
| Year | 2010 |
| Title | More CLEC16A gene variants associated with multiple sclerosis |
| Risk Type | Disease risk |
| Main Result | Positive |
| Result | Four SNPs located in intron 19 of the CLEC16A gene were found associated. |
| Mechanism/Pathway | N/A |

2023,CopyRight © HMU. College of Bioinformatics Science and Technology, Harbin, China.