Home Details
| Official Symbol of Gene | SH2D2A |
| Species | Homo sapiens |
| Entrez Gene ID | 9047 |
| Official Full Name | SH2 domain containing 2A |
| Also known as | SCAP; TSAD; VRAP; F2771 |
| Gene Type | protein coding |
| dbXrefs | Ensembl:ENSG00000027869 MIM:604514; AllianceGenome:HGNC:10821 |
| Map Location | 1q23.1 |
| Variation Type | SNP |
| refSNP ID | rs909200 |
| Detected Sample | peripheral blood |
| Sample Detail | N/A |
| Detected Method | TaqMan technology |
| Disease | MS |
| Disease subtype | N/A |
| Population | Nordic |
| Sample Size | 2128 Nordic MS patients and 2004 controls |
| Pubmed ID | 18554728 |
| Year | 2008 |
| Title | The SH2D2A gene and susceptibility to multiple sclerosis |
| Risk Type | Disease risk |
| Main Result | Positive |
| Result | the present study shows that the SH2D2A gene may contribute to susceptibility to MS. |
| Mechanism/Pathway | N/A |

2023,CopyRight © HMU. College of Bioinformatics Science and Technology, Harbin, China.