Home Details
| Official Symbol of Gene | IL17A |
| Species | Homo sapiens |
| Entrez Gene ID | 5981 |
| Official Full Name | interleukin 17A |
| Also known as | IL17; CTLA8; IL-17; ILA17; CTLA-8; IL-17A |
| Gene Type | protein coding |
| dbXrefs | Ensembl:ENSG00000112115 MIM:603149; AllianceGenome:HGNC:5981 |
| Map Location | 6p12.2 |
| Variation Type | SNP |
| refSNP ID | rs2275913 |
| Detected Sample | peripheral blood |
| Sample Detail | N/A |
| Detected Method | PCR |
| Disease | MS |
| Disease subtype | N/A |
| Population | Han Chinese population |
| Sample Size | 622 MS cases and 743 controls |
| Pubmed ID | 24857622 |
| Year | 2014 |
| Title | IL-17F but not IL-17A gene polymorphism confers risk to multiple sclerosis in a Chinese Han population |
| Risk Type | Disease risk |
| Main Result | Negative |
| Result | The genotypic and allelic frequencies of rs2275913 in IL-17A gene were not different between patients with MS and controls |
| Mechanism/Pathway | N/A |

2023,CopyRight © HMU. College of Bioinformatics Science and Technology, Harbin, China.