Home Details
| Official Symbol of Gene | TNFRSF1A |
| Species | Homo sapiens |
| Entrez Gene ID | 7132 |
| Official Full Name | TNF receptor superfamily member 1A |
| Also known as | FPF; p55; p60; TBP1; TNF-R; TNFAR; TNFR1; p55-R; CD120a; TNFR55; TNFR60; TNF-R-I; TNF-R55 |
| Gene Type | protein coding |
| dbXrefs | Ensembl:ENSG00000067182 MIM:191190; AllianceGenome:HGNC:11916 |
| Map Location | 12p13.31 |
| Variation Type | SNP |
| refSNP ID | Rs4149584 |
| Detected Sample | peripheral blood |
| Sample Detail | NA |
| Detected Method | PCR |
| Disease | MS |
| Disease subtype | MS |
| Population | NA |
| Sample Size | 29MS |
| Pubmed ID | 28927886 |
| Year | 2016 |
| Title | TNFRSF1A and MEFV mutations in childhood onset multiple sclerosis |
| Risk Type | Disease risk |
| Main Result | Positive |
| Result | Clinical characteristics of childhood MS patients with or without mutations did not differ significantly. Conclusion One third of our childhood MS patients had a heterozygous mutation in the TNFRSF1A and/or MEFV gene. |
| Mechanism/Pathway | To investigate frequency and phenotype of TNFRSF1A and MEFV mutations in childhood-onset multiple sclerosis (MS). |

2023,CopyRight © HMU. College of Bioinformatics Science and Technology, Harbin, China.