Home Details
| Official Symbol of Gene | TNFRSF1A |
| Species | Homo sapiens |
| Entrez Gene ID | 7132 |
| Official Full Name | TNF receptor superfamily member 1A |
| Also known as | FPF; p55; p60; TBP1; TNF-R; TNFAR; TNFR1; p55-R; CD120a; TNFR55; TNFR60; TNF-R-I; TNF-R55 |
| Gene Type | protein coding |
| dbXrefs | Ensembl:ENSG00000067182 MIM:191190; AllianceGenome:HGNC:11916 |
| Map Location | 12p13.31 |
| Variation Type | SNP |
| refSNP ID | rs4149584 |
| Detected Sample | peripheral blood |
| Sample Detail | NA |
| Detected Method | Taqman Assays-on-Demand and Taqman Assays-by-Design |
| Disease | MS |
| Disease subtype | NA |
| Population | NA |
| Sample Size | 967 patients/1022 controls |
| Pubmed ID | 21565411 |
| Year | 2011 |
| Title | TNFRSF1A coding variants in multiple sclerosis |
| Risk Type | Disease risk |
| Main Result | Positive |
| Result | which appears independent of an established common risk variant in the same gene. |
| Mechanism/Pathway | Patients with the autoinflammatory disease Tumour Necrosis Factor receptor-associated periodic syndrome (TRAPS) who suffer from demyelinating disease have been described, and one of the milder TRAPS mutations (R92Q in the TNFRSF1A gene) has been suggested as a risk factor for multiple sclerosis (MS). |

2023,CopyRight © HMU. College of Bioinformatics Science and Technology, Harbin, China.