Home Details
| Official Symbol of Gene | HTR2A |
| Species | Homo sapiens |
| Entrez Gene ID | 3356 |
| Official Full Name | 5-hydroxytryptamine receptor 2A |
| Also known as | 5-hydroxytryptamine receptor 2A |
| Gene Type | protein coding |
| dbXrefs | Ensembl:ENSG00000102468 MIM:182135; AllianceGenome:HGNC:5293 |
| Map Location | 13q14.2 |
| Variation Type | DNA methylation |
| refSNP ID | N/A |
| Detected Sample | Blood |
| Sample Detail | N/A |
| Detected Method | Illumina 450K/EPIC arrays,ChAMP |
| Disease | MS |
| Disease subtype | RRMS |
| Population | N/A |
| Sample Size | 23 female secondary progressive MS,16 age-and gender-matched healthy controls |
| Pubmed ID | 33335118 |
| Year | 2020 |
| Title | Epigenetic differences at the HTR2A locus in progressive multiple sclerosis patients |
| Risk Type | Disease risk |
| Main Result | positive |
| Result | HTR2A is differentially methylated in progressive MS independent of genotype. This differential methylation is not evident in RRMS, making it a potential biomarker of progressive disease. |
| Mechanism/Pathway | N/A |

2023,CopyRight © HMU. College of Bioinformatics Science and Technology, Harbin, China.