Home Details
| Official Symbol of Gene | IL17A |
| Species | Homo sapiens |
| Entrez Gene ID | 3605 |
| Official Full Name | interleukin 17A |
| Also known as | IL17; CTLA8; IL-17; ILA17; CTLA-8; IL-17A |
| Gene Type | protein coding |
| dbXrefs | Ensembl:ENSG00000112115 MIM:603149; AllianceGenome:HGNC:5981 |
| Map Location | 6p12.2 |
| Drug | treatment of ATRA |
| Interaction Type | inhibitor |
| Descent | RRMS |
| Disease | MS |
| Pubmed ID | 29155646 |
| Year | 2018 |
| Title | Combination treatment of docosahexaenoic acid (DHA) and all-trans-retinoic acid (ATRA) inhibit IL-17 and RORγt gene expression in PBMCs of patients with relapsing-remitting multiple sclerosis |
| Result | The results showed that single treatment of ATRA (p = 0.05) could significantly decrease the expression of IL-17 gene. |
| Mechanism/pathway | N/A |

2023,CopyRight © HMU. College of Bioinformatics Science and Technology, Harbin, China.